Dünyanın en ölümcül gölü: Dokunan “taşa dönüştü”

Kulağa imkansız ya da hurafe gibi gelse de Tanzanya’daki Natron Gölü’ne temas eden taşa dönüşüyor. Nesli tükenmekte olan flamingolar için önemli bir çiftleşme alanı olan bu göl aynı zamanda hayvanlar için adeta bir tuzak.

Tanzanya’daki Natron Gölü, içerisindeki mineral kabuklara temas eden canlıları anında mumyalaştırdığı için dünyanın en ölümcül gölü olarak anılıyor.

Leicester Üniversitesi’nden ekolog David Harper’a göre, suya düşen cesetler hızla çürürken, suya temas eden canlılar ise “sonsuza kadar” tuzla kaplanıyor yani “donuyorlar”. Gölün suyunun canlılara karşı bu denli tehlikeli olmasının nedenlerinden biri olarak yakınlarda bulunan tek aktif volkan Ol Doinyo Lengai gösteriliyor. Uzmanlara göre, volkanın yaydığı natrokarbonatitler yanardağı kesen akarsu kanallarıyla göle karışıyor ve pH 10’un üzerindeki alkaliniteye katkıda bulunuyor.

Kan kırmızı renginin sebebi…

Natron Gölü’nün suyuna kan kırmızısı rengini veren bakteriler ise bu sulara karşı direnç gösterebilen tek canlılar olarak kayıtlara geçti. Bu bakteriler, 26 derece sıcaklığa, “ölümcül” tuz konsantrasyonuna ve alkaliliğe tahammül edebilen tek tük canlılardan bazıları.

Leicester Üniversitesi’nden ekolog David Harper’a göre, suya düşen cesetler hızla çürürken, suya temas eden canlılar ise “sonsuza kadar” tuzla kaplanıyor.

Sadece suyun besin açısından zengin siyano bakterilerini yiyen flamingolar çiftleşmek için bölgeye akın ediyor. Ancak onlar da gölün acımasız tuz oranından kaçamıyor ve bazen bu suların kurbanı oluyorlar.

Fotoğrafçı Nick Brandt, göl hakkında yazdığı ‘Across the Ravaged Land’ adlı kitabında şu ifadeleri kullanıyor: “Natron Gölü’nün kıyı şeridinde beklenmedik bir şekilde her türden kuş ve yarasa gibi canlıları kıyıya vurmuş halde buldum. Kimse tam olarak nasıl öldüklerini bilmiyor ama… Suyun tuz içeriği son derece yüksek, o kadar yüksek ki Kodak film kutularımın mürekkebini birkaç saniye içinde sıyırıyor”

Daily Mail’de yer alan habere göre söz konusu göl, doğal şekilde mumyalanmış cesetlerin yanı sıra 19.000 yıl öncesine kadar uzanan tarihin korunmasında da rol oynuyor.

400 kurumuş insan ayak izi

2016 yılında jeologlar Natron Gölü kıyısındaki çamur düzlüğünde 400’den fazla insan ayak izi buldu. Appalachian Eyalet Üniversitesi’nden jeolog Dr. Cynthia Luitkius-Pierce daha önce MailOnline’a yaptığı açıklamada, “Ayak izleri ıslak çamur ve külün içine bastırıldıktan hemen sonra, kurudu ve sertleşti” demişti.

Bu ayak izlerini koruyan çamurun, yüksek miktarda kül tespit edildiği için Ol Doinyo Lengai’den aşağıya doğru indiğine inanılıyor. Daha sonra yüzeyin, kısa sürede kuruyarak izleri koruduğu düşünülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir