Fas tabuları yıktı… Fransız sunucunun Benzina yorumu tartışma yarattı

ODATV ÖZEL

Kadınlar Dünya Kupası Avustralya ve Yeni Zelanda’ da oynanan maçlar ile devam ediyor.

Turnuvanın flaş takımlarının başında, Fas geliyor. Oynadığı futbolun yanı sıra tesettürlü savunma oyuncusu Nuhayla Benzina ile çok konuşuluyor. Son olarak futbolcu ile ilgili olarak bir fransız haber kanalındaki yorum tartışma yarattı.

Fransa’da futbol müsabakalarında başörtü takma yasağı bulunuyor.

23 yıllık haber kanalı CNews kanalı, bu yasaktan yola çıkarak kadın futbolcunun maç sırasında başörtüsü takmasını eleştirdi. Ancak…

Kanalın gazetecilerinden Philippe Guibert bunu ‘inanılmaz bir geri adım’ olarak nitelendirdi.

Çok sayıda internet kullanıcısı ‘İslamofobik’ ve uygunsuz olarak değerlendirdi. Fransa dışında bir ülkede oynanan ve dahası FIFA tarafından başörtüsü takmasına izin verilen bir kadının seçimini eleştirmenin anlamsız olduğu vurgulandı.

FAS TABULARI YIKTI
Kadınlar Dünya Kupası’nda Fas Kolombiya’yı 1-0 yenerek çeyrek finale yükseldi.

Fas için ‘Tabuları ve sosyal normları sarsarak Kuzey Afrika, Orta Doğu ve ötesinde öncü oldular’ yorumu yapılıyor. Çünkü…

Şu anda Melbourne’de sürgünde bulunan, kendi ülkelerinde spor yapma imkanı olmayan ve FİFA tarafından da şu an tanınmayan bir ülke kadın futbolcuları olarak Fas’ın başarısı Afgan ulusal kadın futbol takımının oyuncuları için, özel bir anlam ifade ediyor. “Fas takımının dünyaya tüm ülkelerden Müslüman kadınların katılabileceğini göstermesi inanılmaz bir fırsat” yorumu yapılıyor.

TARİHİ TAKIMIN ARKASINDAKİ KRAL
Kral 6. Muhammed kadın futboluna büyük yatırım yapıyor. Kadın futbolu için ayrılan yıllık bütçe, on kat artarak 65 milyon dolara ulaştı.

Fas Kraliyet Futbol Federasyonu (FRMF) 2024 yılına kadar 90 bin kadının bu sporu oynamasını hedefliyor. Ağustos 2020’de ulusal kadın futbol ligini profesyonelleştirme kararı da bu başarıda belirleyici olmuştu.

Fas’ın en üst liginde oynayan kadın futbol kulüpleri, oyuncuların ve personelin maaşlarını finanse etmek için her biri federasyondan 130 bin dolara kadar para alıyor.

Fas’ın profesyonel ligindeki oyuncular ayda bin dolara kadar para almakta…

HÜCUM FUTBOLUNUN AFRİKALI ASLANLARI
Fas, futboldaki başarısını son dünya kupasında da göstermişti.

‘Atlas Aslanları’, 2018 şampiyonu Fransa’ya 2-0 yenilmeden önce, yarı finale kadar yükselmiş ve hücum futbolları ile dünya çapında beğeni kazanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x