AB Ukrayna’ya son yardım paketini gönderdi

Ukrayna’ya yapılacak 18 milyar dolarlık yardım paketi kapsamında kalan son 1,5 milyar dolarlık ödemenin yapıldığı bildirildi.

AB Komisyonu başkanı Von der Leyen, Ukrayna’ya yardım çalışmalarına ilişkin X hesabından yaptığı paylaşımda, 2023 yılını kapsayan 18 milyar avroluk mali yardımın son 1,5 milyar avroluk kısmının da ödendiğini duyurdu.

“Toparlanma, yeniden inşa ve reform” için Ukrayna’ya gerekli desteğin sağlanmasına devam edilmesi noktasında bir anlaşma bulunması gerektiğini belirten Von der Leyen, “Komşumuz, dostumuz ve üyelik isteyen Ukrayna’nın yanındayız.” ifadesini kullandı.

Macaristan, Belçika’nın başkenti Brüksel’de 14-15 Aralık’ta yapılan AB Liderler Zirvesi’nde, AB’nin Ukrayna’ya 50 milyar avroluk yeni mali yardım paketini veto etmişti.

Macaristan, Ukrayna’nın AB üyeliğine ilişkin müzakerelerin başlamasını da reddetmiş, konuya ilişkin karar, AB Zirvesi’nde Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın Almanya Başbakanı Olaf Scholz tarafından kahve içmek için salondan çıkarılmasıyla alınabilmişti.

AB liderlerinin gelecek yıl 1 Şubat’ta toplanmasını öngören olağanüstü zirvede, Ukrayna’ya 50 milyar avroluk mali yardım konusunun yeniden ele alınması bekleniyor. Orban’ın bu süreçte ikna edilememesi halinde, oybirliği gerektirmeyen diğer formüllerin de değerlendirilebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x