Bolu’da çocuğu kaçırıp fidye isteyen şahıs tahliye edildi

Alpağut Mahallesi’nde 23 Ocak’ta meydana gelen olayda Onur Özarslan isimli şüpheli, villanın bahçesinde köpeğiyle oynayan Ö.B.Ö.’yü (8) kaçırmış ve Yaşamkent Mahallesi Kalıcı Konutlar mevkiinde bulunan bir iş merkezinin çatısına götürmüştü.

Burada 8 yaşındaki çocuğu plastik sandalyeye oturtup bantla ağzını kapatan, kollarını ve bacaklarını bağlayan Özarslan, yakalanarak tutuklanmıştı.

Bolu 5. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya “konut dokunulmazlığını ihlal etme”, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “binanın eklentileri içinde muhafaza altına alınmış eşya hakkında hırsızlık ve fidye isteme” suçlamalarıyla 25 yıla kadar hapsi istenen sanık Onur Özarslan, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı.

Kaçırılan Ö.B.Ö’nün ailesi ile taraf avukatlarının da hazır bulunduğu duruşmada söz hakkı verilen sanık Onur Özarslan, önceki savunmalarını tekrar etti. Sanık, pişman olduğunu belirterek, aileden özür diledi.

“PLANLI BİR SUÇ YOK”

Müvekkilinin istemeyerek suç işlediğini belirten sanık avukatı, “Müvekkilim Bolu’da vatani görevini yaparken arkadaş kurbanı olmuş ve borçlanmış. Bolu şehir merkezinde camilerde, sokaklarda yatıp çöp toplarken küçük çocuğu görmüş. Planlı bir suç yok, planı o anda yapmış” dedi.

Mağdur ailenin avukatı ise, sanığın olaydan bir gün önce evin çevresinde keşif yaptığını ve bu anların kameralarına yansıdığını belirterek, bu yüzden verilecek cezanın en üst seviyeden verilmesini talep etti.

“ÇOCUĞUM GECELERİ KORKUYLA UYANMAKTA VE HALA OLAYIN ETKİSİNDE”

Mağdurun annesi R.Ö., “Bu olay nedeniyle her gün korku içerisinde yaşıyoruz. Çocuğum geceleri korkuyla uyanmakta ve hala olayın etkisinde. Her gün aynı şeyi yaşıyoruz. Bir anne olarak ben de bu durumdan çok etkilendim. Para uğruna kimsenin canının yanmaması gerekir. Bu olay planlanmıştır. Oğlum insana olan güvenini kaybetti. Gereken cezanın verilmesini istiyorum” ifadelerini kullandı.

Mahkeme heyeti, sanığın yargılama sırasındaki tutum ve davranışları sebebiyle iyi hal indirimi uygulayıp, “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak” suçundan 3 yıl 4 ay, “binanın eklentileri içinde muhafaza altına alınmış eşya hakkında hırsızlık ve fidye isteme” suçundan 4 yıl 2 ay ve “konut dokunulmazlığını ihlal etme” suçundan da 5 ay olmak üzere toplam 7 yıl 11 ay hapis cezası verdi. Sanık, kaçma şüphesi olmaması, delillerin toplanmış olması ve cezaevinde kaldığı süre de göz önünde bulundurularak tahliye edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x