MÜSİAD İsviçre Temsilciliği, İsviçre’nin Zürih Kantonu’na bağlı Dielsdorf Bölge Mahkemesi’nin 16 Ekim 2023 tarihli kararıyla feshedilerek, iflas hükümleri uyarınca tasfiye edildi.

Ali Kemal ERDEM

Karardan tam dört gün önce yani 12 Ekim 2023 günü MÜSİAD İsviçre Temsilciliği’nin 7. Olağan Genel Kurulu, Zürih’te gerçekleştirilmişti.

MÜSİAD Yurt Dışı Teşkilatlanma Komisyonu Başkanı Selim Sar ve T.C. Zürih Başkonsolosu H. Emre Uygun’un katılımlarıyla gerçekleştirilen genel kurulda Şeref Yıldız 3. kez MÜSİAD İsviçre Şube Başkanı olarak seçildi.

KARAR TİCARET SİCİLİNDE DUYURULDU

Bu toplantıdan tam dört gün sonra verilen mahkeme kararı Zürih Kantonu’nun resmi gazetesi niteliğinde sayılabilecek Zürih Kantonu’nun Ticaret Sicili’nde de duyuruldu.

“MÜSİAD İsviçre Derneği Bağımsız Sanayici ve Girişimci Tasfiye” diye duyurulan karar metninde son bölümde “Dielsdorf bölge mahkemesi 16 Ekim 2023 tarihli kararıyla derneği feshetti ve ZGB Madde 69c uyarınca iflas hükümleri uyarınca tasfiyesi ile birlikte 731b paragraf 1bis numarası” denildi.

BAŞKAN YILDIZ’DAN İFLAS SAVUNMASI

Söz konusu karara dair bilgi almak üzere MÜSİAD İsviçre Derneği’nin yeniden başkanı seçilen Şeref Yıldız’a ulaştık.

Yıldız, derneğin iflas ettiği iddialarının doğru olmadığını öne sürerek, bunların derneğe karşı çekememezlik içerisinde olan bazı kişilerce ortaya atıldığını öne sürdü ve iddialarını şöyle sürdürdü:

“Burası şirket değil ki burası dernek. Dernekler açılır ve kapanır. İsviçre dernekler kanununa göre dernek kuracağınızı önceden bildirmenize bile gerek yok. 10 kişi bir araya gelip derneği kurabilirsiniz. Dernek sadece deprem döneminde 650 bin frank yardım etti. Dernek üyelerinin İsviçre’deki 150 milyon franka yakın yatırımları var.”

“ADRES BEYANINDA BULUNULMADIĞINDAN KAYNAKLANDI”

Yıldız, her ne kadar genel kurula dair çıkan haberlerde yeniden derneğin kapanmasına neden olan sürecin önceki yönetimin döneminde 2022’de başladığını iddia ederek, “2020 yılında PKK, derneğimizin posta kutusuna bomba bırakmıştı. Derneğimiz daha önce de PKK’nın saldırılarına uğramıştı. O zamanki yönetimde olan arkadaşlar can korkusuyla adres bildiriminde bulunmamış olabilirler. Mahkeme süre veriyor adres beyanı istiyor. Buna dair yapılan yazışmalarda gelen postada geri dönmüş, takip edilmemiş. Mahkemede adres beyanı yok diyerek derneği resmiyette feshetti.”

“YENİDEN AÇILMASI SÜRECİNİ BAŞLATTIK”

Yıldız, derneğin yeniden açılması sürecini başlattıklarını ve eskiye dair sorun kalmadığını öne sürerek, “Dernek yeni yönetim ve üyelerle devam ediyor” iddiasında bulundu.

MÜSİAD’ın sessizliği sürüyor

Bu arada konuyla ilgili MÜSİAD Türkiye’deki genel merkezinden görüş almak istememize rağmen iki günlük süreçte konuyla ilgili bir dönüş olmadığından görüşlerine yer veremedik.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x