Trafik sigortasında primler değişti! İşte yeni oranlar

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’te oran ve limit güncellemelerine gidildi.

Yapılan değişiklikle birlikte 2024 yılında Ocak ayından itibaren başlamak üzere trafik sigortası primleri her ay yüzde 5 oranında artış yaşayacak.
Bunun dışında Mayıs 2024 tarihinden itibaren ise hasar maliyet endeksi hesaplamasında yüzde 45 asgari ücret oranı, yüzde 30 harcama endeksi-kişisel ulaştırma araçları yedek parça ve aksesuarları fiyat artış oranı, yüzde 15 ağırlık ile harcama endeksi-motorlu araçlar fiyat artış oranı ve yüzde 10 ağırlık ile harcama endeksi-kişisel ulaştırma araçlarının bakım ve onarımı fiyatlarına göre artışlar yapılacak.

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Konuyla ilgili son gelişmeleri aktaran CNNTÜRK muhabiri Gülşen Coşkun şu ifadeleri kullandı: “Zorunlu trafik sigortası 2023’ün mayıs ayından itibaren aylık yüzde 2 olarak uygulanıyordu. 2024 yılının ilk 4 ayı için yüzde 5 olarak belirlendi. Aylık azami prim artışı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Trafik sigortası azami primi 2024 Mayıs ayından itibaren hasar maliyet endeksine göre belirlenecek. Endeks belirlenmesinde asgari ücret artışı yüzde 45, TÜİK’in açıkladığı yedek parça ve aksesuar fiyat artış oranı yüzde 30, motorlu araç fiyat artış oranı ise yüzde 15, araçların bakım, onarım, fiyat artış oranı yüzde 10 ağırlıklı olacak.

Kurul hasar maliyet endeksi üzerinde izleme ve düzeltme faktörü belirlemeye, hasar frekansı, hasar maliyetleri ve diğer hususları göz önünde bulundurarak ocak, şubat, mart ve nisan ayları için belirlenen artış oranı ile mayıs ayından itibaren endekste belirlenecek olan oranı sıfıra kadar indirmeye, iki katına kadar artırma yetkisine sahip.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x